Skip to main content

Folklor Kurpiowski

Folklor Kurpiowski

Kurpie to piękny region położony na Mazowszu, na terenie Puszczy Zielonej i Puszczy Białej. Obecnie bardziej aktywni ludowo są mieszkańcy Puszczy Zielonej. Folklor z tego regionu zachował się w dużo lepszym stanie niż folklor mieszkańców Puszczy Białej. Najbardziej znaną miejscowością pielęgnującą dawne tradycje kurpiowskie jest Kadzidło. Gorąco zachęcamy do odwiedzenia tego regionu i przekonania się na własne oczy, jak bardzo niezwykły jest Folklor Polski.

Rękodzieło kurpiowskie – wycinanki i bursztyniarstwo

Kurpie jako region słyną z rękodzieła ludowego, obok haftu bardzo popularne jest tam wycinankarstwo i bursztyniarstwo. Bursztyniarstwo na kurpiach było niezwykle popularnym i cenionym zawodem. W XIX wieku tylko w starostwie Ostrołęckim znajdowało się prawie 150 kopalni tego szlachetnego kamienia. Bursztyniarze kurpiowscy, tworzyli nie tylko popularne kolie, ale również takie przedmioty jak fajki, guziki czy tabakiery. Kunszt kurpiowskich bursztyniarzy powoli zanika, na Kurpiach żyje coraz mniej osób, które podtrzymują ten piękny zawód.

 

Biżuteria zrobiona z bursztynu kurpiowskiego (zdjęcie: Kurpie)

Charakterystyczną wycinanką Kurpi jest jednobarwna leluja (symetryczne drzewo z motywami roślinnymi i zwierzęcymi), które tworzy się – tak jak w innych regionach – przy pomocy nożyc do strzyżenia owiec. Obok leluj, bardzo popularne są gwiazdy, wycinanki koliste , zdobione ażurowymi wzorami oraz motywami zwierzęcymi, głównie kogutami i pawiami.

Stroje ludowe- stroje Puszczy Zielonej i Puszczy Białej

Wyróżniamy dwa rodzaje kurpiowskich strojów ludowych, Puszczy Zielonej i Puszczy Białej. Bardziej popularnym i częściej spotykanym strojem jest ten pochodzący z Puszczy Zielonej. Obecnie stroje ludowe z Kurpi można obejrzeć na występach zespołów pieśni i tańca, a także w skansenach i muzeach. Coraz częściej stroje zakładane są, na procesję Bożego Ciała.

Folklor Kurpiowski - Stroje Kurpiowskie

Młodzież Kurpiowska w strojach kurpiowskich Puszczy Zielonej (zdjęcie: Gmina Kadzidło)

Tańce kurpiowskie – ważna tradycja Kurpiów

Tańce kurpiowskie są bardzo charakterystyczne i popularne, większość z nich zachowała się w niezmienionej formie. Inne uległy nieznacznej modyfikacji. Warto pamiętać, że tańce kurpiowskie to przede wszystkim żywiołowość, która cechuje tą grupę etnograficzną. Do najpopularniejszych tańców kurpiowskich należy zaliczyć: Powolniak, Okrąglak, Konik, Wyrwas, Olęder, Oberek Żuraw i Fafur.

Święta i tradycje kurpiowskie – miodobranie i niedziela palmowa

Wspaniałą tradycją i zarazem świętem kurpiowskim jest tzw. Miodobranie Kurpiowskie. Święto odbywa się na leśnej polanie w Zawodzi koło Myszyńca. W tym dniu możemy zakupić rękodzieła ludowe Kurpiów, obejrzeć występy artystyczne zespołów z tego regionu ale przede wszystkim zasmakować najprawdziwszego miodu.

Plaster i słoik miodu na wystawie w dniu Miodobrania Kurpiowskiego (zdjęcie: zwierciadło.pl)

Obok Miodobrania, uroczystością którą trzeba zobaczyć jest Niedziela Palmowa w Łysych. To w tej miejscowości od lat prowadzony jest konkurs na największą Palme Wielkanocną. Warto zatem wybrać się do Łysych aby obejrzeć te arcydzieła ludowe.

{module Reklama - Czerwona Responsywna}