Skip to main content

Folklor Kaszubski

Folklor Kaszubski

Kaszubi wyróżniają się bardzo ciekawym folklorem, rozbudowanym rzemiosłem oraz pięknym haftem. Największym skarbem tej grupy jest ich język, który nie jest uznawany jedynie za gwarę, ale za oddzielny język. Ciekawostką jest to, że język kaszubski można zdawać na maturze. Kaszuby to spory region rozciągający się od Pomorza Gdańskiego, aż po Bory Tucholskie. Pomimo silnej germanizacji tego regionu, Kaszubi uważają się również za Polaków, a ich moot brzmi "Nie ma Kaszub bez Polonii, a Polski bez Kaszub"

{module Reklama - Czerwona Responsywna}

Haft Kaszubski - niezwykłe motywy i piękna barwa

Haft kaszubski wyróżnia się przede wszystkim kolorystyką. Paleta barw składająca się z siedmiu głównych kolorów: trzy odcienie niebieskiego, czerwony, żółty, zielony i czarny, została ustalona jeszcze w okresie między wojennym. Do dziś jest ściśle przestrzegana. Podstawowym motywem występującym w hafcie kaszubskim jest motyw roślinny. Najczęściej wykorzystuje się: owoce granatu, gwiazdę morską, róże, tulipany, niezapominajki, margarity. Aby haft był pełny motywy roślinne, delikatnie uzupełnia się motywami geometrycznymi.

 

Serwetka na stół ozdobiona haftem kaszubskim (zdjęcie: Galeria Sztuki Kaszubskiej)

Język Kaszubski – wciąż aktualna mowa Kaszubów

Kaszubi w odróżnieniu od mieszkańców innych regionów, mogą pochwalić się literaturą we własnym języku. Pierwszym Kaszubem piszącym w rodzimym języku był Florian Ceynowa (1817-1881). Jeszcze, za życia Floriana narodził się inny znany autor dzieł kaszubskich Hieronim Derdowski (1817-1881). Hieronim jako wybitny pisarz i poeta przyczynił się do powstania nieoficjalnego hymnu kaszubskiego „Mazurek Kaszubski”. Równie ważnymi postaciami literatury kaszubskiej byli Aleksander Majkowski (1876-1938), lekarz, pisarz i działacz kaszubski oraz Bernard Sychta (1907-1982), ksiądz z Sierakowic, badacz języka i folkloru kaszubskiego.

Tańce kaszubskie – kaszubska miłość do muzyki i tańca

Kaszuby to region bogaty w tańce różnego typu. Jednym z najpopularniejszych tańców był tzw. szewc, do którego śpiewało się równie znaną przyśpiewkę „Szëję bótë, szëję bótë, wecygóm draaatew!". Również rybacy mieli swój taniec nazywany „rëbocczi tuńc". Taniec ten wykonywali jedynie mężczyźni – rybacy, trzymając kufel piwa w ręku demonstrowali tym samym swoje zadowolenie z połowów. Kaszubi lubili się bawić, dlatego należy wymienić jeszcze takie tańce jak owczôrz , koséder, nasza nenka, okrąc so wkół i wiele innych.

Strój Kaszubski - inny strój dla innego zawodu

Kaszubi stosunkowo szybko przestali używać strojów ludowych, stało się to już w XIX wieku. Nie mniej Kaszubi mieli kilka różnych strojów w zależności od wykonywanej pracy. Inny ubiór nosił rolnik a inny rybak. Dziś zespoły pieśni i tańca prezentują jedynie świąteczną formę stroju kaszubskiego. W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie Kaszubów ich rodzimą tradycją. Mimo, że Kaszubi czyją się odrębną grupą etniczną, nie stronią od swojego przywiązania do Polski. Co podkreślają szczególnie w pieśni patriotycznej „Marsz Kaszubski”.

{module Reklama - Czerwona Responsywna}