Skip to main content

Mieszko II Lambert

Mieszko II - obraz Jana Matejko

W 1025 roku zaraz po śmierci Bolesława Chrobrego na tron zasiada jego syn Mieszko II. Koronacja Mieszko II na Króla Polski odbywa się jeszcze tego samego roku.

Zapatrzony w poczynania ojca, młody Król natychmiast rozpoczyna działania. W 1028 roku zrywa traktat zawarty z Cesarstwem Niemieckim i najeżdża Saksonię plądrując i niszcząc. Rok po tym zajściu Konrad II nowy Cesarz Niemiecki najeżdża na Budziszyn, który udaje się obronić. W tym samym czasie książę czeski Udalryk, odbija Morawy z rąk polskich. Atakowany z dwóch stron Mieszko II, zawiera z Wieletami układ o pomocy zbrojnej. W roku 1030 następuje destabilizacja sytuacji wewnętrznej w Niemczech. Prowokatorem jest Zygfryd syn margrabiego Hodona. Aby obalić Cesarza, Zygfryd wraz ze sprzymierzonymi buntownikami udaje się na dwór Króla Polski z prośbą o pomoc.

W tym samym roku na jaw wychodzi spisek względem Mieszka II, knuty przez jego braci Bezpryma i Ottona Bolesławowica. Spiskującym udaje się zbiec na Ruś, gdzie o pomoc proszą księcia Rusi Jarosława Mądrego. Książę wysłuchuje próśb i przy wsparciu Bezpryma najeżdża na Polskę, zajmując gród Bełz.W 1031 roku, sytuacja wymyka się z rąk panującego Króla. Mieszko spotyka się z Cesarzem Konradem II w Budziszynie, gdzie podpisuje traktat na mocy którego, w zamian za pokój wieczysty oddaje Milsko i Łużyce. Pod koniec roku Jarosław Mądry wraz ze swym bratem Mścisławem oraz Bezprymem i Ottonem Bolesławcem najeżdżają na Polskę. Atak kończy się przejęciem Grodów Czerwińskich przez Ruś oraz ucieczką Mieszka II do Czech, gdzie zostaje pojmany.



Mapa Polski za panowania Mieszka II Lamberta

Mapa Polski za panowania Mieszka II - lata 1025-1032

Mieszko II - utrata władzy i jej konsekwencje

Władzę w Polsce przejmuje brat Mieszka, Bezprym który rządzi do końca roku 1032, w tym czasie do Polski powraca Mieszko II. Aby zapobiec ponownemu rozlewowi krwi Cesarz Konrad II zwołuje w Merseburgu zjazd w którym uczestniczą między innymi Mieszko II, Otton Bolesławowic oraz ich kuzyn Dytryk. Na mocy traktatu Polska zostaje podzielona pomiędzy tych trzech Panów. Dodatkowo Mieszko II, zrzeka się tytułu królewskiego. Rok później dochodzi do śmierci Ottona, a jego tereny zajmuje Mieszko. W 1034 władca Polski kończy proces jednoczenia zajmując tereny Dytryka. Mieszko II umiera zaraz po udanym zjednoczeniu państwa, jego polityka nie przyniosła Polsce chwały. Mieszko przekazuje swojemu synowi państwo zdecydowanie słabsze, niż to które otrzymał w spadku po ojcu.